BÖLÜM: - 
“Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”

“Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”

Dünya Sağlık Örgütü Üyeleri tarafından 1987 yılında alınan kararla bütün dünyada kutlanmaya başlanan, DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ hem içine, hem de çevresine oldukça zarar veren ekonomik açıdan da oldukça maliyetli, DÜNYA’NIN EN BÜYÜK BELASI sigaraya karşı bir mücadele günü olarak, her gün daha da önem kazanmaktadır.

Demokrasinin, insan haklarının, tabiatın ve bütün canlıların en büyük düşmanı olan sigara tüttürüldüğü yerde; kokutur, kirletir, öksürtür, karartır, hasta yapar, fakirleştirir, dilenci yapar, yalancı yapar… ÖLDÜRÜR!!! Dünya’da üretilen 7.4 Milyon civarında tütün; Çin, Brezilya, Hindistan, Amerika gibi ülkelerde üretilirken, ülkemiz de 45 bin ton üretim ile 18. sırada yer almaktadır. Dünya’da 1 Milyar 150 Milyon, ülkemizde de 20 Milyon civarında sigara içicisi bulunmaktadır. Ülkemiz de, yılda 110 Milyar Sigara tüketilip, günde 15-16 milyon paket satın alınmaktadır. Bunun karşılığında sigara içicileri 20 Milyar Liranın üzerinde yıllık ödeme yapmaktadırlar. Türkiye’de üretilen 140 Milyar civarında sigaranın, 110 Milyarı ülkemizde tüketilmektedir. Türkiye’de her yıl sigaradan kaynaklı ölüm 85 bin civarındadır. Ülkemizde 2008 yılında British American Tobacco’ya satılan Tekel Sigaranın pazarı 5 yabancı şirketin hakimiyetine geçmiş durumdadır. 7 Kasım 1996 tarihinde 4207 sayılı Kanun TBMM’de kararlaştırılmış sigara reklamları yasaklanmış ülkemizde sigaraya karşı çeşitli STK’lar kurulmuş sigaranın zararları daha detaylı olarak insanımıza anlatılmıştır. Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, özel hukuk kişilerine hizmet işletmelerde, eğitim kurumlarında, demir, deniz, hava ve kara yolu taşımacılığında tüttürülmesine de yasak getirilmiştir. Ülkemizde bu yasalara istisnalar hariç uyulmaktadır. Ancak 12/08/2011 tarihinde zamanın Başbakanı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına, Camii avlularında sigara içilmemesi, Din görevlileri ve Camii Dernek Başkanlarınısigaradan uzak kalması hususunda hem ülkemizde hem de yurt dışında bulunan DITIB’e bağlı ibadet yerlerinde bu yasa dikkate alınmamıştır! Almanya’da bulunan üç büyük sigara fabrikası (Berlin, Hamburg, Geisenhausen) yılda 101 milyar sigara üretmektedir. Almanya’da 18 milyon civarında bulunan sigara içicisi, yılda 30 milyon avro ödemektedirler. Sigaradan doğan hastalıklardan dolayı da 121 bin civarında insan da hayatını kaybetmektedir. 


Yıllar önce Dresden ve Bilefeld’de üretilen sigaraların üzerinde; Osmanlı, Salem (Selam), Salem Alikum, Mohammed, Mekka, Bosporus, Medina, Abdulla… gibi isimler yer almaktaydı. Sigaraya başlayanlar gerekçe olarak; arkadaş etkisi, merak, özenti, aile sorunları, kişisel sorunlar… sıralasalar da o insanlara yardımcı olmayanlar da bu yanlışlıktan sorumludur! Bütün dünyanın bugün en büyük sorunu salgın Covid-19 (Korona) hastalığıdır. Vaka tarihinden itibaren ülkemizde 4540 insanımızı kaybettik. Sigara tüttürenlerin salgın hastalıktan 14 kat daha fazla risk altında olduklarını bilim insanları açıklamıştır. Buna rağmen, bu illete devam etmemiz düşündürücü değil mi? Bu zaman zarfında tütün kaynaklı can kaybımız ortalama olarak 30.000 civarındadır! Günde, tahminen 235 yolcu taşıyan bir uçağımız düşmekte olduğunu düşündüğümüzde sigaranın neden en büyük düşman olduğunu, yılda 7 milyon insanın canını aldığını da göz önünde bulundurup sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekmektedir. Sigarayı bırakmakla; her yönüyle kendimizi güçlü hissedeceğiz. Çevremizdeki insanları pasif içici konumundan kurtaracağız. Nefesimiz, saçımız, giysilerimiz sigara kokmayacaktır. Parmaklarımız ve dişlerimiz sararmayacaktır. Nefes almakta, tıkanıklık daralma olmayacaktır. Kalp krizi, akciğer kanserine yakalanma riski azalacaktır. Sigarayı bırakmak için; ilk işimiz karar vermek olmalıdır! Temiz havada yürüyüş yapalım ve bol oksijen almaya gayret ederek, ruhsal gerilim ve stresten kurtulalım. Beslenmemize dikkat edelim. Asitsiz ve şekersiz içecekler, yiyeceklerde de bol salata ve çorbalar, sebze yemekleri, meyve ve sınırlı sütlü tatlılar, etsiz ve beyaz undan uzak yemekler…mümkünse yemekten 10 dakika önce 1-2 bardak su içelim. Sigara ikram edildiğinde, “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim” diyelim. Sigarayı bıraktığımızı çevremize bildirelim ve onlardan yardımcı olmalarını isteyelim. Sigarayı bırakmak için yarını değil, bugünü belirleyelim! Sigara içmeyerek biriktirdiğimiz parayla; muhtaç olanları, öğrencileri, hastaları ve yakınlarımızı sevindirelim. En büyük yardımımızın “beyin” olduğunu unutmayalım! “1 taneden bir şey olmaz” demek yeniden başlamak demektir. Lütfen ota kanmayalım! Sigaranın içerisinde; polonyum (radyo aktif/kanserojen), radon (radyasyon), metanol (Füze yakıtı), tolüen (tiner), büton (tüp gaz), DDT (böcek öldürücü), neftalin (güve kovucu), amonyak (tuvalet temizleyicisi), nikotin (zehir, uyuşturucu) … gibi bugünlük 4040 civarında zehrin tespit edilmesine rağmen, bu yanlışa hala devam etmekteyiz. Sevgili tiryakiler, sigara karşıtı dernekler ve üyeleri sizlerin gerçek dostudur. Sigara gibi; para verilerek alınan, ömrümüzü kısaltan, sevdiklerimizden ayıran, demokrasiyi hiçe sayan yalancı dost değildir! 

Sigardan uzak, bol güneşli sağlıklı ve huzurlu günler temennisiyle… 

Mehmet ŞAŞMAZ Öğretmen/ 
Almanya Sigarasız Yaşam Derneği BaşkanıEditör Avrupa Sağlık    Tarih 01 Haziran 2020, 15:19

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Eşinin kemikleri ile yolculuk yaptı. SunExpress Anadolu – Avrupa uçuş ağını genişletiyor Morityus’de tüm Kovid-19 hastaları iyileşti Maskesiz protesto
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland