‘Sağlık sektöründe personel sıkıntısı kartopu gibi...’

‘Sağlık sektöründe personel sıkıntısı kartopu gibi...’

Prof.Dr.med. Mümtaz Köksal:• International University Bad Honnef de 2016 senesinden itibaren uluslararası sağlık sistemi yönetmenliği profesorü.•Önceden Stuttgart da Duale Hochschule Baden-Württemberg’de değişik sağlık işletmesi derseleri verirdi.•Tübingen’in Eberhard-Karls-Universitesi tıp fakültesi mezunudur. •Aynı anda Master eğitimini Londra Üniversitesin’den (London School of Economics) Sağlık Sistemleri İşletmesi Fakültesin’de yapmıştır.•Toplam 17 yıl uluslararsı sağlık işletmesi danışmanlık şirketinde ve özel hastanaler sincirinde yönetici olarak çalıştı.2018 yılından beri Hans-Böckler-Vakıfın güven doçentleri arasın da yer alıyor.


Her sayımızda yayınladığımız ‘Başarıya Koşan Doktorları’mızın bu sayıdaki konuğu Prof.Dr. med. Mümtaz Köksal oldu. Hekimliğinin yanında Sağlık sistemleri konusunda uzman olan hocamız Prof.Dr.med. Mümtaz Köksal’a haliyle sohbetimiz de ‘Sağlık  sistemi ve sağlık eğitimi’ üzerine oldu. 2.5 saat süren görüşmemizde hocamızın üzerinde en çok durduğu konu Almanya’da sağlık sektöründe ciddi eleman açığı olduğu ve bu konuda Almanya’da yetişen Türk gençlerine büyük görevler düştüğünü söyledi. Sözü fazla uzatmadan sizleri röportajla baş başa bırakalım.


***********************

Almanya’nın temel ihtiyaçları dediğimizde sağlık hizmetlerinin yeri neresi oluyor ?
Bun dan 60 yıl önce Almanya’ya gelen işçiler, madenlerde, otomobil firmalarında çalışıyorlardı. Bugün baktığımız zaman madenlerin kapandığını otomobil firmalarının da eleman çıkardığını görüyoruz. Buna paralel olarak sağlık sektöründe sürekli bir eleman açığı sürekli bir eleman ihtiyacı göze çarpmaktadır.

     HEMŞİRE, TIP MÜHENDİSİ...          
 
Bu açığı sadece hekim açığı olarak görmemek lazım. Hemşire, hasta bakıcı, tıp mühendisi vs... Madem burada kapanmayacak bir açık var, neden gençlerimiz bu alana yönelmiyor...Bu konuda bizlere, sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmekte. Gençleri sağlık alanına yönlendirmemiz lazım.

Sizin de belirttiğiniz gibi yardımcı eleman sıkıntısı günden güne büyüyen sorun...
Evet Alman hükümeti özellikle hemşire açığını Balkan ülkelerin’den kapatmaya çalışıyor. Bugün Almanya’nın 40 bin hemşireye ihtiyacı var. Bu çok ciddi bir rakam... Neden bu açığı biz kapatmıyoruz ? Bir de sağlık sektörü bizim Türk aile yapısına çok uygun. Biz toplum olarak yardım etmesini seven bir milletiz. Bu bakımdan sağlık sektöründe başırı oranımız çok yüksek olur. 

    SAĞLIK, KALPLERİ BİRLEŞTİRİR          

Bir konuşmanızda sağlığın birleştirici olduğunu söylemiştiniz...
Evet.. Düşünün hastasınız... Ve biri gelip sizi iyileştiriyor. Bu kişi hakkında düşünceleriniz nasıl olur ? Bugün Almanya ile Türkiye arasında (varsa) bir soğukluk sağlık personelinin artması ile giderilebilinir. Sağlık bir bakıma ulusları barışı, sevgiyi, saygıyı artıran bir meslektir. Yapmış olduğunuz işten hem para kazanıyorsunuz, hem de karşı tarafın gönlünü... 

Avrupa’daki gençlerimizi nasıl sağlığa yönlendirebiliriz ?
Bireysel ve toplumsal örgüt olarak okul da 8 veya 9 sınıfdan itibaren ögrencileri Arzthelfer lik den ötürü, Medizinisch Technisch Radiologischer Assistent, Pharmazeutisch Technischer Assistent, Operationstechnischer Assistent ve özelikle Krankenpfleger ve Altenpfleger gibi meslek okulara yönlendirmek gerekmektedir. Bu konuda biz sağlıkçılara da büyük görevler düşüyor. Gençlere bunu anlatmalıyız...gibi şeref yoktur. ”

  SAĞLIKTA YÖNETİCİLİK      

Sizin uzmanlık alanlarınızdan biri olan sağlık yöneticiliğine gelirsek durum nasıl...
Burda büyük potansiyel var. Sağlık sistemindeki iş yerleri uzmanlardan yönetiliyor. Eczaneden hastaneye kadar yönetmenler, üniversiteler de değişik eğitim almaktalar. Açık öğretim, ikili yüksek okul eğitimi (Duale hochschule) veya üniversiteler eğitim alınabiliniyor. Bachelor veya master diplomaları 1-2 senelik eğitimden sonra sağlık yöneticiliğine kavuşulabiliniyor. Ama bu alanda sayımız yetersiz.

Sağlık yönetmenliği eğitimi nedir?
Sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetimi, işletimi ve planlama faaliyetleri için gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmak amacıyla “Hastane Yönetimi”, “Sağlık Hizmetlerinin Organizasyonu”, “Sağlık Finansmanı”, “Sağlık Sigortacılığı”, “Sağlık Teknolojileri ve Kullanımı” gibi konularda eğitimi bulunan bir meslek dalıdır.  

      ‘ BİZ ÖNCÜ NESİLİZ ’               

Hocam, öğrenclik yıllarınızda zorluklarla karşılaştığınızda ne yaptınız ? Pes ettiniz mi ?

Benim dönemimde şimdiki gibi kolaylıklar yoktu. Mesela internet yoktu. Tıp okuyan ögrenci sayısı parmakla gösterilecek kadar azdı. Biz bu alanda öncü nesiliz diyebilirim. Bu bakımdan karşımıza çok zorluklar çıktı. Ama  mücadelemizi verdik. Ayrıca zorluklar bera-
berinde başarıyı getirir. Kabuğa çekilmek en büyük yenilgidir. Eğer bir sorun varsa orada çok daha fazla çalışmak gerektiği ortaya çıkar. Çalışarak üstesinden gelinmeyecek bir iş yoktur. Özetlemek gerekirse benim felsefemde pes etmek yoktur.

Hocam boş zamanlarınızı nasıl degerlendiriyorsunuz ?
Fazla bir boş zamanım olduğunu söyleyemem.
Zaman zaman hoby olarak Kürek çekme ‘rudern’ yapıyorum. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı ?
Şunu söylemek isterim. Meslek eğitimi yapıyorsunuz. Ve not ortalaması 2 alıyorsunuz.  Ve enaz iki yıl mesleğinizde çalıştıktan sonra ABI yapmanıza gerek kalmadan üniversite hatta, tıp okuma imkanınız oluşabilir. Bu konuya ilgi duyanlar için bir fırsat...
Editör Avrupa Sağlık    Tarih 20 Haziran 2019, 10:13

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Başarıya Koşanlar Doktorlarımız HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Almanya'da ilkokul öğretmenleri aşılanıyor. SunExpress’ten 8 yeni destinasyon. KKTC'de son 24 saatte 16 Kovid-19 vakası görüldü. ATM’lerde Kovid 19'u yok eden cihaz geliştirdiler.
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

PANDEMİ KONUSUNDA ALINAN KARARLAR YETERLİ Mİ ?
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland